W dniach od 23.07. do 13.08. odbył się kolejny, czternasty wyjazd na igrzyska olimpijskie zorganizowany przez Szkolny Klub Sportowy „JANTAR” Racot.
Podobnie jak podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku, odbyły się dwie tury, każda po 50 osób.
Uczestnikami wyjazdu była przede wszystkim młodzież (69 osób), a także dorośli oraz wychowawcy (30 osób). Najmłodszą uczestniczką była 10-letnia Zosia, a najstarszymi 77-letni Henryk i Tadeusz.
Po raz pierwszy było siedmioro dzieci wraz z opiekunami z Domów Dziecka w Bodzewie i we Wschowie oraz uczennica Szkoły Specjalnej z Brzeziu k. Gostynia wraz z wychowawczynią.
W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele siedmiu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego. Turnusy odbyły się w terminach : I – 23.07.-04.08. oraz II – 03.08. – 13.08.
Miejscem pobytowym było Centrum Dialogu w Montmorency, prowadzone przez księży Pallotynów. Centrum oddalone było ok. 20 km od Paryża. Było to najlepsze miejsce pobytowe ze wszystkich wyjazdów na igrzyska. Do dyspozycji mieliśmy pokoje 2, 3, 4 i 5 osobowe z łazienkami, świetlicą z zapleczem kuchennym oraz obszerny teren rekreacyjno-sportowy w 6- ha parku, który otaczał nasze Centrum.
Przejazd odbył się autokarem (ok. 1300 km), który był do naszej dyspozycji przez cały czas pobytu.
Celem wyjazdu było przed wszystkim kibicowanie polskim sportowcom na arenach olimpijskich. Mieliśmy okazję kibicować na następujących zawodach:
- Siatkówka kobiet – Polska – Egipt 27.07.
- Siatkówka mężczyzn – Polska – Brazylia 31.07.
- Siatkówka kobiet – Polska – Kenia – 31.08.
- LA – eliminacje – 02.08. i 05.08.
- Siatkówka plażowa
- Pływanie
- Koszykówka 3×3
- Tenis ziemny – trzy razy
- Tenis stołowy
- Siatkówka kobiet – Polska – USA ćwierćfinał
- Siatkówka mężczyzn – Polska – Słowenia – ćwierćfinał
- Siatkówka mężczyzn – Polska – USA – półfinał
- Siatkówka mężczyzn – Polska – Francja –
- LA – zawody popołudniowe – 2 razy
- Kajaki – dwa razy
- Finał piłki nożnej kobiet
- Finał piłki nożnej mężczyzn
- Gimnastyka artystyczna
- Finał piłki ręcznej.
Ważnym wydarzeniem były wizyty w polskiej Ambasadzie (najpiękniejszej na świecie) i spotkanie się z Pierwszym Zastępcą Kierownika Placówki – Wiesławem Tarką oraz Konsulem Generalnym – Janem Szydło.
Wszyscy podziwiali Paryż z tarasów widokowych Wieży Eiffla. Wielu uczestników skorzystało z rejsu statkiem wycieczkowym po Sekwanie.
W centrum Paryża zwiedzaliśmy m.in. okolice Luwru, Łuku Triumfalnego, słynne Avenue des Champs-Élysées – Pola Elizejskie. Podziwialiśmy niespotykany do tej pory znicz olimpijski, który nie był na stadionie, tylko w okolicach Luwru. Przemieszczaliśmy się po Paryżu naszym autokarem, metrem oraz kolejką podmiejską.
50-osobowa grupa była także w Domu Polskim w Lasku Bulońskim.
Mieliśmy okazję spotkać takich sportowców jak:
- Iga Świątek – brązowy medal w tenisie
- Ethana Katzberga – Kanadyjczyka, złotego medalistę w rzucie młotem
- Jarosława Mahuczich – złotą medalistkę w skoku wzwyż
- Vilfredo Leona – siatkarza polskiej reprezentacji
- Stefano Lavariniego – trenera polskich siatkarek
oraz attache olimpijskiego – dwukrotnego złotego medalistę w judo z Seulu i Barcelony – Waldemara Legienia.
Młodzież udzielała wiele wywiadów dla TV i radia.
Uczestnicy wyjazdu skorzystali także z pobytu w ośrodku rekreacyjno – wodnym oraz odwiedzili cmentarz w Montmorency – największą polską nekropolię we Francji, gdzie spoczywali m.in. Adam Mickiewicz, Jan Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, gen. Kniaziewicz, Józef Giedroić, Olga Boznańska oraz wielu innych zasłużonych Polaków.
Koszty wyjazdu w niepełnym wymiarze pokrywali uczniowie i studenci, natomiast dzieci z Domów Dziecka i Szkoły Specjalnej wraz z opiekunami byli bezpłatnie. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu przede wszystkim Fundacji LOTTO, a także Urzędu Gminy Kościan oraz licznych sponsorów indywidualnych.
Czytaj więcej
Zmarł pan Andrzej Kraśnicki Honorowy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Gry i zabawy dla dzieci „W kręgu zabawy”
Życzenia Świąteczne