Szkolny Związek Sportowy

Twoja organizacja!

Minister Kamil Bortniczuk apeluje do Ministrów ds. sportu Unii Europejskiej w związku z sytuacją na Ukrainie

Ministrowie ds. sportu Unii Europejskiej

Szanowne Panie i Panowie Ministrowie,

Polski Rząd z olbrzymim  niepokojem obserwuje sytuację na Ukrainie. Widzimy wyraźną eskalację napięcia  na granicy rosyjsko-ukraińskiej i inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. W takiej sytuacji konieczne są zdecydowane działania wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, dowodzące pełnej solidarności z Ukrainą i jednoznacznie potępiające politykę władz rosyjskich.

My, ministrowie odpowiedzialni za sport, powinniśmy jak najszybciej zdecydować o wspólnych działaniach ograniczających jakąkolwiek współpracę z rządem Federacji Rosyjskiej w obszarze naszych kompetencji. Polska jest gotowa natychmiast podjąć działania na rzecz ustalenia wspólnego stanowiska unijnego, bądź wesprzeć Prezydencję Francuską w jej wysiłkach w tym zakresie. Jako ministrowie sportu powinniśmy również nawiązać bliski dialog z federacjami sportowymi, aby uczestnictwo reprezentantów naszych krajów w rywalizacji sportowej na terenie Rosji nie mogło być wykorzystywane przez władze Federacji Rosyjskiej do legitymizacji działań na Ukrainie w społeczności międzynarodowej oraz społeczeństwie rosyjskim.

W moim przekonaniu odebranie praw do organizacji wydarzeń sportowych organizowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej i podobne działania izolujące administrację rosyjską byłyby wyraźnym sygnałem stanowczego sprzeciwu UE wobec działań władz rosyjskich. W połączeniu z podobnymi reakcjami we wszystkich innych obszarach życia publicznego działania takie mogą przynieść realny skutek i odbiorą władzom rosyjskim okazję do prezentowania swojej narracji w sprawie separatystycznych republik z Donbasu.

Z wyrazami szacunku

źródło: MSiT

Partnerzy

Skip to content